Sunday, January 2, 2011

دوستانی که در سایت تابناک نظرات ضد حکومتی ارسال می کنند مراقب باشند

اگر با استفاده از فیلترشکن و VPN در سایت تابناک (و شاید سایت های دیگه) اقدام به درج دیدگاههای ضد حکومتی و ولایت فقیه میکنید و بعدا بدون فیلترشکن صرفا برای مطالعه اخبار به این سایت میروید، بهتر است بیشتر مراقب باشید.

به احتمال زیاد پس از هر بار استفاده از فیلترشکن، شما کوکی های مرورگر خود را پاک میکنید تا کامپیوتر شما توسط سایت هایی که قبلا بازدید کرده‌اید قابل شناسایی نباشد.

ولی این به تنهایی کافی نیست. نرم افزار فلش که برای مشاهده ویدئوها، انیمشن ها و بازی ها کاربرد دارد، روی اکثر مرورگرها نصب شده است. فلش این امکان را میدهد که به طور جداگانه کوکی هایی روی کامپیوتر کاربر ذخیره شود تا در بازدید های بعدی کاربر شناسایی شده و مطابق رفتارهای قبلی او، مطالبی نمایش داده شود.

هنگامی که شما هر یک از خبرهای سایت تابناک را می خوانید، یک کوکی فلش روی کامپیوتر شما قرار میگیرد، اگر بعدا کوکی های مرورگر خود را پاک کنید و به سایت تابناک بروید، کوکی های فلش خوانده شده و معلوم میشود شما قبلا چه دیدگاهی ارسال کرده اید. حتی لازم نیست از همان مرورگر استفاده کنید، همه مرورگرها به کوکی های فلش یکسانی دسترسی دارند.

آدرس فایل فلشی که کوکی را روی کامپیوتر شما ذخیره میکند و بعدا بازخوانی میکند، این است:

http://www.tabnak.ir/fa/comments/embed

از نام فایل مشخص است برای پیگیری و شناسایی نظردهندگان کاربرد دارد. همچنین با decompile کردن، یعنی باز کردن کد فایل، این موضوع کاملا مشهود است.

برای امتحان میتوانید یکی از خبرهای تابناک را مشاهده کنید، بعد کوکی مرورگر خود مربوط به سایت تابناک با نام uid. را به خاطر بسپارید، کوکی ها را پاک کنید و صفحه را ریفرش کنید، میبیند که کوکی uid همان مقدار قبلی خود را دارد. (uid = user id = شناسه کاربر)

کمتر سایت خبری اصرار به شناسایی کاربران به این شدت دارد و اصولا نیازی به این کار نیست، مگر اینکه سایت هوشمند باشد و بخواهد با شناسایی کاربر، مطالب مورد علاقه کاربر را به وی نشان دهد که آنها نیز به کوکی مرورگر بسنده میکنند و اگر کاربر کوکی مرورگر را پاک کند، به آن احترام گذاشته میشود و نیازی به ذخیره کوکی فلش نیست مگر اینکه سایت مربوط به ویدئو آنلاین مثل یوتیوب ویا بازی ها و تبلیغات فلش باشد که ابزار اصلی این سایت ها فلش است.

نمیتوان با اطمینان گفت سایت تابناک چه هدفی از این کار دارد ولی این کار برای سایت خبری که نه هوشمند است و نه با ویدئو چندان سرکار دارد، متعارف و درست نیست و نقض حریم خصوصی کاربر محسوب میشود.

به هر حال بهتر است همیشه کوکی های فلش را از کامپیوتر خود پاک کنید.

برای پاک کردن کوکی های فلش در ویندوز XP:

C:\Documents and Settings\MyUserName\Application Data\Macromedia\Flash Player\#SharedObjects\

نام کاربری (لاگین) ویندوز شماستMyUserName

فولدری خواهید دید که داخل آن کوکی های فلش ذخیره میشوند، فولدر و یا کوکی ها را پاک کنید.

ویندوز vista & 7

C:\Users\ MyUserName \AppData\Roaming\Macromedia\Flash Player\#SharedObjects

3 comments:

 1. salam cookie email ina koja zakhire mishe va che jory ghabele didan va farakhony hast?

  ReplyDelete
 2. جدیدن بدون استفاده از فیلتر شکن امکان استفاده از سرویسهای پرداخت اینترنتی و ثبت نام آنلاین با مشکل مواجه می شودإ احتمالن دلیل این کار شناسایی هویت آی پی مجازی است که توسط آنتی فیلتر به کاربر داده می شود. دوستان گرامی حتمن پس از ثبت نام اینترنتی و یا پرداخت آنلاین و یا هر فعالیت دیگری که نیازمند ثبت مشخصات واقعی شما است، مجددن با تغییر آی پی، هویت جدیدی را به خود اختصاص دهید برای مثال در نرم افزار TOR با انتخاب New Identity این کار را انجام دهید

  ReplyDelete
 3. با سلام و درود می خواستم راهنمایی ، برای رهایی از مشکلاتی از این دست که ذکر شد خدمت شما ارائه بدهم. نرم افزاری تحت عنوان Deep Freeze موجود است که بعد از نصب بر روی رایانه در صورت فعال بودن از ایجاد هر گونه تغییری در سیستم عامل چه بصورت دستی و چه خودکار و چه توسط نرم افزار و یا خود کاربر و یا ویروس جلوگیری می کند و هر تغییر و Install و UnInstall و سایت های دیده شده و غیره و کلا هر تغییری ولو ناچیز را بعد از اولین ReStart حذف و سیستم عینا به وضعیت اولیه بر می گردد و در صورتی که کاربر بخواهد خودش تغییری در سیستم ایجاد کند ابتدا باید Deep Freeze را غیر فعال کرده و بعد از ایجاد تغییرات مورد نظر دوباره فعال کند به این ترتیب هر گونه فلش و سایر تغییراتی که در بوت قبلی روی سیستم نصب شده باشد پاک می گردد و سیستم به اینصورت دیگر قابل ردیابی نخواهد بود
  آدرس دانلود این نرم افزار :
  http://www.faronics.com/en/Products/DeepFreeze/DeepFreezeCorporate.aspx
  http://www.mediafire.com/?diyzeeh04zn#2
  http://www.mediafire.com/?oyjtitjzygm

  ReplyDelete